Üretim / Hizmetler


Dövme Çelikler
Dünyanın önde gelen çelik üreticilerinden tedarik ettiğimiz dövülmüş çubukları değişik kesitlerde geniş bir ölçü ve boy aralığı ile müşterilerimizin kullanımına sunmaktayız.

DÖVME KESİT ARALIĞI


Kesit Tipi


Kesit Toleransı


Kesit Aralığı

DÖVME 

According to specification

250- 1000 mm

Ürünlerimizi birçok farklı uluslararası standarda göre tedarik etmekteyiz. Kalite bazında ve kullanım alanlarına göre siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Dövme Çelikler

Dövülmüş çubuk yuvarlak, yassı ve kare yapıda üretilir. Üretim sonrasında ilave ısıl işlemlerle mekanik özellikleri istenilen değer aralıklarına getirilebilir. Dövme uygulaması binlerce yıllık geçmişe sahiptir. Çeliklerin haddelemeden farklı olarak şekillendirme prosesidir. Günümüzde ulaşılan maksimum haddeleme kesiti 300 mm olarak kabul edilmektedir. Dövme prosesi ile üretilen ürünler haddeleme kesitleri olan 100 mm ile 300 mm arasında da olabilmektedir. Dövme ürünleri haddeleme ile üretilemeyen kesitler olan 300 mm ile 1200 mm arasında üretilebilmektedir. Dövme prosesi şekil ve yapısal özelliklerin belirlenmesinde kullanılan etkili bir metottur.

Dövme, haddeleme sıcaklığında (yaklaşık 1200 °C) tutulan ingotların veya blumların dövme presinde şekillendirilmesi ile gerçekleşir. Son teknoloji çelik dövme makineleri, minimum sürede yüksek verimlilik sunar. Çeliğin alaşım değerleriyle ve dövülme öncesinde gördüğü işlemlerle ürün standardı belirlenir. Geçmişte çekiç benzeri aletler yaygınken günümüzde hidrolik presler öne çıkar. Uluslararası kalite standartlarındaki çelikler, detaylı prosesler kapsamında üretilir. Dövme çelikler ile haddelenmiş çeliklerin kalite standartları aynıdır, sadece şekillendirme prosesleri farklılık göstermektedir. Dövme çeliklerin haddelenmiş çeliklere göre daha üstün yapısal özellikler göstermektedir.

Dövülmüş Çubuk Üretimi

Dövülmüş çubuk, ingot veya blum hâlindeki yarı ürünün şekillendirilmesi ve iyileştirilmesiyle ortaya çıkar. Uygulama, presleme olarak tabir edilebilir. Dövme prosesi ile üretilen çubuklara uygulanan ısıl işlemler ile çubuk malzemelere yapısal iyileştirmeler ve mekanik özellikler kazandırır. Bu çubuklar, üretimlerinde veya üretim sonrasında uygulanacak işlemlerle istenen mikro yapı, sertlik ve tokluk değerlerine ulaşabilir. Hadde sıcaklığındaki yarı katı çelik, sabit kuvvetle uygulanan darbelere maruz kalır.

Dövme şiddeti ve hızı, çeliğin şekil almasında belirleyicidir. Dövülen yüzey ezilirken çubuk boyca uzar. Elde edilebilecek kesit ve boy kullanılan ingot veya blum boyutlarına göre değişkenlik gösterir. İstenen kesit ve boy için ingot boyutu hesaplanır. Ezme oranı (reduction ratio) dövmelerde genellikle minimum 4:1 olarak dikkate alınmaktadır. Katılaşma öncesindeki müdahale, çeliğin mukavemetini artırır. Isıl işlem olarak genelde normalize ve ıslah ısıl işlemleri uygulanmaktadır.

Özellikleri

Dövme çelik malzemelerin sağladığı ince tane yapısı ve istisnai içyapı özellikleri, kullanım alanına göre mikro yapısal ve mekanik özellik üstünlüklerine ihtiyaç duyulan proseslerde tercih sebebidir. Dövme, yarı mamul ingot veya blum yapısında bulunabilecek iç yapısal bozuklukları (segregasyon ve porozite vb.) önleyebilir.

Ürün, ısıl işlem sonrasında yeni fiziksel nitelikler kazanır. Dövülmemiş çelikler belli oranda çatlama riskine sahiptir. Dövülmüş çelik, kolay şekillenen sünek yapısıyla avantajlıdır. Geleneksel dövme teknolojisinin yanı sıra yeni geliştirilen teknoloji ile Roto-Forge üretim prosesi olarak adlandırılan ürünlerde üretilmeye başlamıştır. Roto-Forge prosesi ile üretilmiş ürünler de teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğimizden stoklarımızda yer almaktadır.

Vasıflı çelik üretiminde yaşanan son teknolojik gelişmeler ile büyük kesitlerde dövülmüş çeliklerin yerine kesin bir alternatif olarak sunulan Roto-Forge çelikler kullanıcılarına avantajlar sunmaktadır. Roto-Forge çelikler ile; sahip oldukları içyapı özellikleri ile klasik dövme çeliklere; ürün geometrisi ve yüzey hassasiyeti ise sıcak haddelenmiş çeliklere eşit değerde ürünler sunmaktayız.

Kullanım Alanları

Sanayi sektöründe önemli paya sahip olan bu çubuk türünün yaygın kullanım alanları makine, kalıp, dişli imalat ve gemi imalat sektörleridir.

Pres şiddeti ve malzemenin soğuma hızı dâhilinde standart oluşturulabilir. Dövme prosesi, yeniden kristalleşme sıcaklığının üstünde uygulanır. Prosesde ergime noktasına ulaşmamış kaba yüzey dövülür.

Katılaşma sonunda eğilip bükülmeye elverişli yapı oluşur. Çelik tezgâhları yıpranmadan üretim yapılabilir. Sağlamlığıyla bilinen dövülmüş çelik, geleneksel bıçak üretiminin yarı hammaddesidir. Farklı boyutlara kolay ulaşabildiğinden dolayı makinelerin birçok aksamını oluşturur. Dövülmüş çubuk, döküm çelikten esnektir.

Nedir?

Dövülmüş çubuk, hidrolik preslerde ingot veya blum şekilli çelikhane yarı mamullerinin şekillendirilmesi ile elde edilir. Dövme adlandırması, üretim metoduyla alakalıdır. Yeniden kristalleşme sıcaklığı üzerinde tutulan ingot veya blum formundaki ham çelik dövme prosesinden geçerek yarı ürün hâline gelir.

Firmamız, yüksek normlarda ürün sunar. Süneklik, tokluk ve mukavemet düzeyi ideal çubuklar temin edilir. Talebe uygun boylarda kesim yapılır. Kimyasal ve fiziksel nitelikler kullanımda belirleyicidir. Karbon ve alaşım elementlerine bağlı olarak farklı kalitelerde dövme çubuklar stoklarımızda bulunur. Proseslerimizde öncelikle müşteri şartnameleri ve uluslararası normlar esastır.

Avantajları Nelerdir?

Dövme çelik, amaç doğrultusunda talaşlı imalat yöntemi ile şekillendirilebilir. Makinaların dişli, yatak, kolon bölümlerinde kullanılabilir. Deniz araçları gemi makinalarında, haddeleme merdanelerinde ve büyük dişli imalatlarında kullanımı yaygındır. İç yapı özellikleri ve uygulanan ısıl işlemler ile beklenen mekanik ve yapısal özellikleri kolaylıkla sağlamaktadırlar. Dövme çeliklerin alaşım yani kalite özellikleri kullanım alanlarını belirlemektedir.

Dövme çelikler modern teknoji ile hassas toleranslarda üretilebilmektedir. Dövme çelikler dövülmüş yüzey ile tedarik edilebildiği gibi hassas tolerans için kabuk soyulmuş veya kaba tornalanmış olarak tedarik edilebilmektedir. Enerji ve zaman kazandıran bu talepler, sipariş aşamasında bildirilmesi gereken özelliklerdir. Ön ısıl işlem görmüş talep edilen dövme malzemelerde gene sipariş aşamasında bildirilmelidir.

Dövme malzemeler ince tane yapısı, yüksek esneklik ve tokluk özellikleri sunmaktadır.

Ölçü Aralıkları Nedir?
Dövme çelikler, farklı ölçülerde alıcıya sunulur. Stokumuzda Ø 250 mm ile 1200 mm kesit aralığındaki farklı kalitede dövme çelikler müşterilerimize sunulmaktadır. Boy uzunlukları 2 metre ile 10 metre aralığında olan dövme çelikler, istenen ölçüde kesilebilir.
Fiyatları Ne Kadar?
Dövme çelik fiyatları değişkendir. İstenen kalite, kesit, boy ve ısıl işlem özellikleri belirleyici olmaktadır. Özenle hazırlanan ürünler dilediğiniz uzunluk, kesit ve miktar ölçülerini karşılar. Farklı amaçlara uygun dövülmüş çelikler, modern paketleme yöntemleriyle ambalajlanır. Dövülmüş çubuk, genellikle hadde ürünlerinden daha kalın kesitlerdedir. Kullanıcılar bu ürünleri işleyerek kullanmaktadır. İhtiyacınız olan dövme çeliği bizden kolayca sipariş edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin