Üretim / Hizmetler


Kabuk Soyulmuş ÇeliklerTürkiye ve Avrupa’daki en geniş kabuk soyma çap aralığı imkânımız ile 15,00 mm ’den 300,00 mm çapa kadar sıcak haddelenmiş çubukları kabuk soyulmuş parlak çelikler olarak IT 9 toleransa kadar işlemekteyiz. Herhangi bir karbonsuzlaşmış tabakayı kaldırarak, otomotiv ve benzeri zorlu mühendislik uygulamaları için % 100 yüzey hatasız nihai ürün sunmaktayız.

Sahip olduğumuz modern kabuk soyma tesisleri EN 10278 normu dahilinde hassas toleranslar ile üretim yapabilmemize imkan vererek EN 10277 normu Class 4’e kadar çatlak kontrolü yapabilen hat üzeri yüzey çatlak kontrolü (NDT) ekipmanlarımızın sağladığı ürünlerimiz ile 6 kıta 80 ülkede ana ve yan sanayi sektörlerindeki 1500 müşterimize 45 yıldır hizmet vermekteyiz.

KABUK SOYMA KESİT ARALIĞI


Kesit Tipi


Kesit Toleransı


Kesit Aralığı

YUVARLAK 

EN 10278

h6- h7- h8*

14- 80 mm

h9

14- 80 mm

h10

14- 80 mm

h11

14- 80 mm

Parlak çelikleri her biri ayrı uluslararası standartlara göre üretmekteyiz. Kalite bazında ve kullanım alanlarına göre siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Ürünlerimiz kargo hasarlarını sıfıra indirmek amacı ile kurduğumuz tam otomatik makine parkurumuz ile farklı taşıma şekillerine uygun olarak paketlenmektedir. Müşteri taleplerine göre soyma hatlarımız, ön doğrultma, son doğrultma, parlatma ve tahribatsız muayene (NDT) ekipmanları ile birlikte entegre çalışmaktadır.

Kabuk Soyma Çelik

Kabuk soyma çelikler, istenmeyen yüzeyden arındırılmış malzemelerdir. Tufal ve haddeleme hataları talaş alınarak çelik yüzeyinden uzaklaştırılır. Kabuk soyma prosesiyle çeliğin yüzey özellikleri iyileştirilir. Kabuk soyulmuş malzeme yüzeylerinde hatalı bölge ve tufal bulunmaması sebebi ile üretilecek parçalar hatasız ve kolay işlenebilmektedir. Kabuk soyulmuş çelik çubuklar istenen boydaki ölçü aralığında kesim yapılarak da teslim edilebilir. Mekanik deformasyon işlemi uygulanmadığından çekme dayanımı, akma dayanımı, % uzama, % kesit daralması ve sertlik değerleri; hammadde ile yaklaşık olarak aynıdır. Kabuk soyma işlemi, çeliğin yorulma dayanımına etki etmez.

Kabuk soyma ile elde edilen parlak ve pürüzsüz dış yüzeyin yanında uygulanacak otomatik veya manuel ultrason kontrolü ve çatlaksız iç yapı ile hatasız bir çelik elde edilmesi ve teslimi mümkündür. Hatasız bir çeliğin kullanımı sonucunda uygulama alanlarında uzun kullanım ömrü avantajı sağlanmaktadır. Tek veya çift taraflı pah kırma prosesi ile otomatik işleme istasyonlarında itici ve penslerin kolayca malzemeyi tutması sağlanmaktadır. Malzeme kabuk soyma işleminde deformasyon görmediğinden sünek yapısını korumaktadır. Soyulmuş ürünler işleme maliyetini azaltır. Çatlaksız olması, zamanla oluşabilmesi mümkün deformasyonlara direnç sağlamaya etki eder. Kabuk soyulmuş ve doğrultulmuş çelik malzemelerin yüzey pürüzlülük değerinin düşük olması sızdırmazlık sağlamaya yardımcı olur.

Üretimi

Kabuk soyma çelikler, sıcak haddelenmiş veya soğuk çekilmiş ürünlerin yüzeyinden talaş kaldırılarak üretilir. Kabuk soyma uygulanan çelikler DIN EN 10278 (ISO 286-2) standardında tanımlı hassas kesit toleranslarında üretilebilmektedir. Kabuk soyma uygulaması, kullanıcıların daha az enerji sarf etmesini ve işçilik yapmasını sağlar. Temiz bir hammadde kullanımı ile çevreye daha az kirletici ve talaş atığı oluşması sağlanır. Değişik çelik kalite guruplarındaki malzemeler, hammaddede ısıl işlemler ile sağlanan özelliklerini soyulmuş çelik hâlinde de muhafaza etmektedir. Kabuk soyulacak çelik, istenen son kesite bağlı seçilen kesitteki hammadde ile sağlanır. Genellikle hammadde ile ürün arasında 2 mm fark olması istenir. Son kullanıcının talepleri/siparişleri doğrultusunda farklı ebatlarda üretimler yapılabilir. Kabuk soyma çelikler müşteri ihtiyaçlarına göre farklı boylarda üretilebilir, ayrıca işlem sonrası istenen boylarda da testere yardımı ile istenen boyda (-0,+1 mm hassasiyet ile) kesilerek teslim edilebilir.

Malzeme kalitesi ve mikroyapı özellikleri korunan malzemeler, değişik boyutlar ve kesitlerde elde edilebilir. Kabuk soyma uygulaması, ham çeliğin mekanik özelliklerini ürüne taşır. Kabuk soymada sadece fiziksel özellikler ve kesit değişirken soğuk çekim uygulamalarında çeliklerin fiziksel özellikleri, kesitleri ve kabuk soymadan farklı olarak mekanik özellikleri de değişmektedir.

Özellikleri

Bu çeliklerin üretim prosesi makine yapılabilirliğine bağlı olarak farklı boyutlara (kesitlere) kolaylıkla uygulanabilir. Hassas kesit toleransı sağlanır. Kullanıma ve isteğe uygun olarak birçok ölçüde üretilen çubuklara istenen boyda kesim işlemi yapılır. Kabuk soyulan çubuklar DIN EN 10278 standardında tanımlı hassas h9 toleransında üretilebilmektedir. Kesit toleransının hassas olması ile ovalite de hassas olarak sağlanmaktadır. Ovalite ölçüsündeki hassasiyet, kesit toleransının maksimum yarısı olarak değerlendirilmektedir. Çubukların doğrusallık özellikleri de EN 10278 standardında tanımlanmıştır. Kabuk soyma çelikler, prosesde uygulanan doğrultma (doğrultma işlemi farklı kaynaklarda ezme veya parlatma olarak da tarif edilmektedir) ile hassas doğrusallıkda üretilmektedir.

Kabuk soyma yüzey kalitesi, modern teknolojiye sahip üretimlere imkân sağlar. Soyulmuş çelik, yeni nesil işleme ünitelerinde verimlilik gösterir. Pürüzlü (sıcak hadde ve tufalli yüzeyli) çeliğin sebep olabileceği tezgâh arızaları yaşanmaz. Talaşı alınan çelikler, parça imalatında kullanıldığında ekipmanların bakım ihtiyacına olumlu etki eder. Kesici takım sarfiyatını azaltır. Kabuk soyma çelik malzemelerin yüzeylerinden talaş alındığından istenmeyen yüzey tabakası olan dekarburizasyon tabakası yüzeyden kaldırılmış olmaktadır.

Dekarburizasyon, sıcak hadde veya kontrolsüz atmosfer de uygulanan ısıl işlem sırasında yüzeyden başlayarak çelikteki karbonun gaz hâle geçmesidir. Malzemenin sertlik kazanmasına etki eden element olan karbon içeriğinin azalması istenmez. Kabuk soyularak dekarburizasyon iyileştirmesi sağlanan çelik ürünler, beklenen sertliği sunar. Isıl işlem ile malzemeler yüksek sertlik değerlerinde sertleştirilebilmektedir.

Kullanım Alanları

Kabuk soyma çelikler hassas yüzey kalitesi ve kesit hassasiyeti gerektiren sızdırmazlık özelliği gösteren parça imalatlarında kullanılır. Soyulmuş çelikle dayanıklı ekipmanlar üretilebilir. Hatasız yüzeye sahip olması, pürüzlülük değerinin düşük olması ile kullanım alanı çok geniştir.

Ana sanayi (OEM) ve yan sanayi ekipmanların üretiminde beklentiye uygun ürünler için kullanılabilir bir seçenektir. Kabuk soyma çelik hammaddeden üretilen parçalar için yaygın kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

  • Otomotiv
  • Hidrolik ve pnömatik sistemler
  • Beyaz eşya sektörü
  • Petrol ve doğalgaz sektörü
  • Savunma sanayisi
  • Motor ve dişli sistemleri üretimi
  • İnşaat sektörü
  • Bağlantı elemanları üretimi
  • Medikal ekipman üretimi
Nedir?

Kabuk soyma çelikler, yüzey kusurları giderilmiş ürünlerdir. Mekanik özellik değişimini önlemek ve standardı korumak için kabuk soyma uygulanır. Soyulmuş çelik çubuklar, haddelemenin oluşturduğu katmandan (tufalli yüzey, soğuman kaynaklı yüzey çatlakları) arınmıştır. Yüzey pürüzsüzdür ve sertlik dağılımı dengelidir. İşlem sırasında işleme tezgâhları zorlanmaz. Kabuk soyulmuş çelik, uluslararası kalite standartlarında üretilir.

Dış yüzeyi ve iç yapısı homojen sertlik dağılımı gösterir. Taşıtların birçok mekanik aksam, mekanizma ve parçaları, soyulmuş çelik hammaddeden üretilebilir. Askeri ekipmanlarda ve zırhlı muharebe taşıtlarında da kullanımı yaygındır. Petrol sondajı, üretim ekipmanları, hastane cihazları soyulmuş çelikle işlev kazanır.

Avantajları Nelerdir?

Kabuk soyulmuş çelik, işlem maliyetini azaltır. Çubukların ideal parlaklığa ve sertliğe ulaşmış olarak sunulması, çabuk üretim sağlar. Soyulmuş çelikten üretilen malzemeler görünüm, dayanıklılık, işlev bakımından kaliteli ve hesaplıdır.

Kabuk soyulmuş çelikler ile üretim fire, işçilik, kesici takım ve kullanılan enerjiyi azaltıcı iyileştirme sağlanmaktadır.

Soyulmuş hammadde, üretim masrafını ve maliyetini azaltabilir. Soyma işlemi, haddelemenin mil yüzeyinde yol açtığı pürüzleri giderir. Kullanıcı tarafından kolay işlenen yüzey, parça üretiminde fazla talaş alınmadığından tasarruf sağlar.

Kabuk soyma hızlı bir işlemdir. Talepler gecikmesiz karşılanır. Soyma çeliğin depolama ömrü, kullanılan koruyucu yağ ile yeterlidir. Zamanla yapısal bozulma gözlenmez.

Ölçü Aralıkları Nedir?

Kabuk soyulmuş çelik veya miller 15 mm – 300 mm kesit aralığında, boy ölçüsü 2.800 mm ile 7.500 mm aralığında olmak üzere istenen tolerans aralıklarında üretilebilmektedir. Tolerans sınırı DIN EN 10278 standardı h9 toleransı olarak ifade edilebilir. Daha hassas toleranslı malzeme talepleri için taşlama işlemi uygulanmaktadır. Geniş ölçü yelpazesiyle farklı çelik kalitelerindeki talepler karşılanır. Kullanım alanı, işleme prosesleri, işlem sonrasındaki ürün beklentileri uygun kesit ve tolerans aralığını belirler.

Soyulmuş çelikler, seri üretim ihtiyaçlarını karşılar. Sipariş özelinde kesim avantajı sağlanır. Tufal ve kabuklu çeliklerin sebep olacağı olumsuzluklar, soyulmuş çeliklerde beklenmez. Kabuk soyulan çelik miller için otomatik kesim hatasız gerçekleşir. Ürünler milimetrik taleplere uygun hazırlanır.

Fiyatları Ne Kadar?

Kabuk soyulmuş çelik kullanılan sıcak hadde malzemenin tedarikçisine ve kalitesine bağlı olarak değişik fiyatlara sahiptir. Üretimde kalite, tekrar edilebilirlik ve izlenebilirlik için doğru malzeme gerekir. Sıcak haddeleme ile yüksek ezme oranında çelik iç yapısındaki segregasyonlar ve boşlukların sıkıştırılması ile sağlamlaşan malzeme, tamamlama işlemleri sonrası kabuk soyularak maksimum performansa ulaşır. Sıcak hadde üreticisi, çelik kalitesi ve boyutlar fiyatta belirleyicidir.

Kabuk soyulmuş çelik için sıcak hadde hammadde talep edilen üreticiye ve kaliteye uygun olarak tedarik edilmektedir. Kabuk soyulmuş çelik siparişinizi güvenle verebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin