Tarihçe

1978


Girişimci Salih Kılıç tarafından İzmir’de kuruldu.1990


İzmir AOSB’de ilk parlak çelik fabrikası devreye alındı.2002


Kocaeli TOSB Organize Sanayi Bölgesi’nde 2. Parlak Çelik Fabrikası devreye alındı2006


Konya Dağıtım Merkezi faaliyete geçti2012


Ankara Dağıtım Merkezi faaliyete geçti2013


Kocaeli TOSB Organize Sanayi Bölgesi’nde Dağıtım Merkezi faaliyete geçti.2014


İstanbul Avrupa Yakasında Dağıtım Merkezi faaliyete geçti2016


Houston, Amerika’da Satış Ofisi açıldı2019


E-Ticaret için Online Platform kullanıma sunuldu.2019


Kocaeli Parlak Çelik Fabrikası’da, Endüstri 4.0 çalışmaları ışığında yapılan yeni yatırımlar ve modernizasyonlarla üretim kapasitesi yıllık 90.000 tona çıkarıldı.2020


Türkiye’de Schwert Tool Steels markası ile Takım Çeliği satışına başlandı.2020


Almanya Kerpen’deki BWS Blankstahlwerk Sindorf GmbH Fabrikası satın alındı.İnovasyon çalışmaları tamamlandı. Akçelik Blankstahl Und Service Center GmbH adıyla faaliyetine yeniden başladı.

2021


Romanya’daki Tristar Steel şirketinin %58’lik hissesini satın alarak, yeni bir ortaklığa imza atıldı.Bu atılımla, müşterilerimize sert krom kaplanmış çubuklar ve liiner miller ürünleriyle ilgili yenilikçi çözümler sunmayı hedefliyoruz.

2023


Gebze’deki yeni nesil Lojistik ve Çelik Servis Merkezi yatırımımız faaliyetlerine başladı.24 saat çalışan, otomatik raf sistemine sahip, malzeme kabul eden ve sevkiyata hazırlayabilen teknolojik bir tesis daha Akçelik bünyesine kazandırılmıştır.

Bu tesiste tedarik zinciri süreçlerinin optimize edilmesi, hedeflediği otomasyon ve otomatik depolama sistemini yaratabilmek adına TÜBİTAK-TEYDEB işbirliğinde “Otomatik Depolama Projesi” geliştirilmiştir. Bu sayede Akçelik kendi ERP sistemiyle entegre çalışan, saatte 40 paket ve aylık 28.000 adet paket sipariş hazırlama kapasitesine sahip, enerjisinin tamamını güneş enerjisinden elde eden bir tesise sahip olmuştur.

2023


Akçelik Blankstahl Parlak Çelik fabrikamız yeni adresi Schwerte’ye taşındı. 32.000 m2 üzerinde 15.000 m2 kapalı alana kurulu olan yeni üretim ve depolama merkezinde faaliyetlerine başladı.Akçelik Blankstahl 9.000 ton stok kapasitesi ve 24.000 ton üretim kapasitesiyle faaliyetlerine yeni tesisinde devam etmektedir.

2023


Akçelik’in otomasyon tecrübesi ve Tristar Steel’in üretim tecrübesini birleştirerek dünyada ilk kez uygulanan full otomasyonlu Krom Kaplama Tesisini Kocaeli’de kurmuştur.
Mart 2023 itibariyle tesiste üretim yapılmaya başlanmış olup burada üretilecek ürünlerle Türkiye’nin net ithalatçı olduğu bu ürün grubunda ülke ekonomisine katkı sağlamak ve küresel pazarda lider marka olmayı hedeflemektedir.

Akçelik ve Tristar Steel bu alanda Avrupa’daki en yüksek korozyon direncine sahip ürünleri standart olarak üretebilmektedir.