Üretim / Hizmetler


Taşlanmış Çelik MillerSoğuk çekme ve kabuk soyma üretim metodlarıyla ulaşılamayan daha hassas ölçü tolerans aralıklarına taşlama prosesi ile ulaşılmaktadır. Ağırlıklı olarak sızdırmazlık ve görsel uygunluk aranan otomotiv ve savunma sanayi projelerinde kullanılmaktadır.

Taşlanmış parlak çeliklerimiz en hassas endüstriyel kullanım amaçlarına uygun üst düzey ürün kalitesini sağlayabilen modern puntasız taşlama hatlarımızda üretilmektedir.

Taşlanmış parlak çeliklerimizi EN 10278 normu, IT 6 toleransı dahilinde çok hassas toleranslar ile üretirken EN 10277 normu Class 4’e kadar çatlak kontrolü yapabilme imkanımız ile yüzey hatalarını sürekli olarak kontrol ederek ürün kalitemizi en üst seviyede tutmaktayız.

TAŞLAMA KESİT ARALIĞI


Kesit Tipi


Kesit Toleransı


Kesit Aralığı

YUVARLAK 

EN 10278

h6

10- 60 mm

h7

6- 80 mm

h8

6- 80 mm

h9

6- 80 mm

* Taşlama ile garanti edilir.
* Guaranteed with grinding

Taşlanmış parlak çelik çubuklarımızın 0,3 mm/m’ye kadar mükemmel doğrusallık toleransına sahip olması, müşterilerimize yüksek kaliteli ve hızlı üretim imkânı sağlar.

45 yıldır sizlere sağladığımız çözümler ile bugün 1500 mutlu müşterimize hizmet vermekteyiz.

Parlak çelikleri her biri ayrı uluslararası standartlara göre üretmekteyiz. Kalite bazında ve kullanım alanlarına göre siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Ürünlerimiz kargo hasarlarını sıfıra indirmek amacı ile kurduğumuz tam otomatik makine parkımız ile farklı taşıma şekillerine uygun olarak paketlenmektedir.

Taşlanmış Çelik Miller

En hassas endüstriyel kullanım amaçlarına uygun üst düzey ürün kalitesini sağlayabilen ürünler olan bu miller, farklı uygulamalarda kullanılmaktadır. İndüksiyon ile sertleştirilmiş miller ve krom kaplı miller, bazı uygulamalardır. Taşlama, hassas toleransta ürün elde edilmesini sağlar. Taşlama ile EN 10278 (ISO 286-2) standardında tanımlı h6 toleransında ürünler elde edilebilmektedir.

Lineer şaftlar, hidrolik ve pnömatik uygulamalar için krom kaplı çubukların hammaddeleri taşlanmış farklı çelik kalitelerindeki malzemelerdir.

Üretimi

Taşlama prosesi, soğuk çekim ve kabuk soyma sonrasında uygulanır. Hassas kesit toleranslarına ve yüzey durumuna ulaşmak esastır. Çelik taşlama, yüzeyden talaş kaldırmaya odaklıdır. Çeliğin kesit toleransını ve yüzey kalite özelliklerini uygun seviyeye getirmek için özel reçine ile bağlanmış kumlardan üretilen taşlar kullanılmaktadır.

Alaşım içeriği, ürün kalitesini belirler. Taşlama öncesindeki hesaplamalar kullanım alanına göre şekillenir. Ürünlerin geneli paslanma ve aşınmaya dayanıklıdır. Soğuk çekme, kabuk soyma ve taşlama proseslerini; kesme ve ambalajlama izler. Farklı boyutta kesilen çelikler, korunaklı paketle alıcıya ulaşır. Üretimin sertliğe odaklanışı, teslimat hasarlarını önleyen bir detaydır.

Özellikleri

Taşlanmış çelik miller hassas kesit toleransıyla farklı şekillere gelebilir. Talep doğrultusunda milimetrik kesimler uygulanır. Doğrusallık; ovalite ve iyi yüzey kalitesi ile günümüz teknolojisine sahip üretimlerde yüksek performans sağlar. Çapaklanma, çatlama ve paslanma karşısında mukavemetlidir. Krom kaplı taşlanmış mil fiyatı, alaşıma ve fiziksel özelliklere bağlıdır.

Çelik taşlama; kabuk soyma ve soğuk çekim hammaddedeki mekanik özellikleri ürüne taşır. Yüksek krom içeriği, sıcaklık ve sürtünme hasarlarını engelleyebilir. Kullanım alanındaki bakım masraflarını düşürür. Bu miller, yüzey prosesi uygulanan çeliklerin aksine homojendir. Bölgesel hassasiyetler sık görülmez. İç katman normal sertliktedir. Farklı bölgelerdeki stabil yapı, kullanım kalitesini yükseltir.

Kullanım Alanları

Taşlanmış mil, parça uyumluluğu gereken hassas proseslerde kullanılır. Hammaddelerin ve yarı ürünlerin işlendiği makinelerde öne çıkar. Sanayi makinelerinin rulman yatakları birincil kullanım yeridir. İdeal yüzey hassasiyetine sahip olmayan ürünlerin kolay işlenmesini sağlar. Uygulama adımlarının azalmasıyla maliyet düşer. Yaygın kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

  • Otomotiv sanayisi
  • Beyaz eşya sanayisi
  • Bağlantı elemanlarının üretimi
  • Savunma sanayisi
  • Motor ve dişli sistemlerin üretimi
  • Pnömatik sistemlerin üretimi
  • İnşaat sektörü
  • Enerji sektörü
  • Tarım sektörü
Taşlanmış Çelik Mil Nedir?

Taşlanmış miller, silindirik taş yontucularla düzleştirilmiş yarı ürünlerdir. Sıcak haddelenmiş çelik, çift yönlü pah kırmayla düzeltilir. Pah kırıcı aksam 30, 40 ve 60 derecelik açıyla uygulanabilir. Kaba katmanın giderilmesini parlatma izler.

Puntasız taşlama tezgâhında silindirik döner taşlar bulunur. Yatay olarak taşa sürtünen çubuk parlaklaşır. Milimetrik çıkıntılar giderilir. Yüzey parlak ve pürüzsüzdür. Malzeme kaybına sebep olabilen çatlaklar bulunmaz. Taşlanmış mil, mekanik parçaların gerektirdiği yapıdadır.

Sürtünme, ani sıcaklık değişimi ve baskı tolerasyonu yüksektir. Endüstriyel kullanımın bilindik seçeneğidir. Çubuk mil, farklı uzunluklarda kesilebilir. Paketlenmesi ve gönderimi kolaydır. Ürünler, haddeleme sonrasında yüzeyi ıslah edilen parlak çubuklardan oluşur.

Avantajları Nelerdir?

Bu miller, ideal tokluk seviyesindedir. Rulman yataklarının üretiminde indüksiyon mili kullanılır. Rulman, zıt yönde hareket eden çelik bilyelerle enerji üretir. Kromlu çelikle üretilen bilye ve yataklar uzun ömürlüdür.

Mekanizmanın düşük güç sarfiyatıyla maksimum devire ulaşmasını sağlayan bir parçadır. Üretimine en uygun çelik olarak karşımıza çıkan bu mil; pürüzsüz yüzeyi ile rulman parçalarının işlemesini kolaylaştırır. Seri üretimde kullanılan birçok makinede büyük paya sahiptir.

Krom kaplı taşlanmış mil, taşıt ve makinelerin işlevsel parçalarını oluşturabilir. Dış etkilere dayanıklılık, ürünün işlevlerini artırır. Orijinal ve imitasyon parça üretimine uygundur. Değişken standartları karşılayabilir.

Ölçü Aralıkları Nedir?

Taşlanmış miller, geniş kesit aralığıyla birçok talebi karşılar. Kalınlık 6 mm ile 80 mm, uzunluk 2500 mm ile 7000 mm aralığındadır. Kullanıma uygun tolerans düzeylerinde kesim yapılabilir. Kromlu indüksiyon miller, boyutlandırmada uygun tolerans gösterir. Pürüzsüz kesitler kullanıma hazır olarak sunulur.

Büyük makinelerin parça üretiminde geniş kesit yaygındır. Mekanizma bileşenlerinin üretiminde dar kesit tercih edilir. Rulman yatakları ve bilyeleri, dar çaplı milden üretilebilir. Yarı ürünü işleyecek makinenin kapasitesi önemlidir. Taşlanmış çelikler, otomatik sistemle paketlenir. Faaliyetinize uygun seçeneği güvenle sipariş edebilir, zahmetsiz kullanımın tadını çıkarabilirsiniz.

Taşlanmış Çelik Mil Fiyatları Ne Kadar?
Bu miller, fiyat seviyeleriyle birçok talebi karşılar. Mukavemetli yüzey, değişik beklentilere uygundur. Fiyat, sipariş doğrultusunda belirlenir. Hassas ölçü aralıklarında kesilmiş, yorum ile direnci yüksek seçenekler avantajlıdır. Faaliyetinize uygun taşlanmış çubuk arıyorsanız dilediğiniz ölçülerde talep oluşturabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin