Rulman
ÇelikleriRulman çeliği, yüksek aşınma direncine ve yuvarlanma yorulma mukavemetine sahip özel bir çeliktir. Rulman çeliği dairesel bir mekanizmanın üretiminde kullanılmaktadır. Yüksek performanslı rulmanlarda tokluk ve sertlik aranır. Yüksek karbonlu çelik alaşımı, dayanıklı gövde sunar.

Rulman Çeliği

Rulman çeliği, yüksek aşınma direncine ve yuvarlanma yorulma mukavemetine sahip özel bir çeliktir.

Rulman çeliği dairesel bir mekanizmanın üretiminde kullanılmaktadır. Rulman malzemesinin gövdesinde bilyalar yer almaktadır. Rulman çeliği, kullanım şartları rölatif dönme hareketi olan iki eleman arasında minimum sürtünme ile yük aktarımı yapılmasını sağlamaktadır. Rulman çeliklerinde bilyelerin dairesel yatağa sürtünmesinden dolayı dayanıklılık beklentisi ön plana çıkmaktadır. Rulman, farklı hızlarda dönen bilyeler bulundurduğu için kullanılacak olan üründe aşınma direnci (deformasyon dayanımı) yüksek olan rulman çelikleri kullanılmaktadır.

Rulman Çeliği Üretimi

Rulman çelikleri farklı düzeylerde mangan, krom, kükürt, karbon, fosfor, silisyum içerir. Rulman çelik üretimiyle rulman üretimi karıştırılmamalıdır. Ürünlerin sertlik düzeyi değişkendir. Yüksek performanslı rulmanlarda tokluk ve sertlik aranır. Yüksek karbonlu çelik alaşımı, dayanıklı gövde sunar.

Üretilecek rulmanın özelliklerine göre uygun karbon seviyesi belirlenir. Malzeme homojen sertlik sunar. Yüzey ve çekirdek aynı yapıdadır. Bölgesel hassasiyetlerin olmamasıyla süneklik azalır. Rulman malzemesi korozyon direnci yüksektir.

Rulman Çeliği Özellikleri

Rulman çelikleri, mekanizmadaki sürtünmeye uygun özellikler taşır. Taşlama ve krom kaplamayla ürün kalitesi yükselmektedir. Kromlu çeliklerde paslanma ihtimali düşüktür. Bilyelerin kolay hareketlenmesi ve enerji üretmesi, sağlıklı yüzey gerektirir.

Rulman çeliklerinde yüksek yorulma direnci önemlidir. Rulman çelikleri, kimyasal ve mekanik yapısı sayesinde sürekli olarak maruz kaldığı yükler ve sürtünme altında formunu koruyabilmektedir. Aşınma direncinin yüksek olmasından dolayı bulunduğu yüksek sürtünmeli ortamlarda oluşacak çatlaklara karşı dayanımı yüksektir. Karbon seviyesi %1, krom seviyesi %1,5 civarındadır.

Rulman Çeliği Kullanım Alanları

Rulman malzemeleri röleli, bilyeli, iğneli yatakların üretiminde yaygındır. Rulmanın kullanıldığı yerler, rulman çeliğinin kullanım yelpazesini oluşturmaktadır. Rulmanlar mekanik sistemlerde enerji kaybını önleyen yardımcı parçalardır. Sürtünme kuvveti, enerjiyi destekleyerek mekanizmanın sorunsuz çalışmasını sağlamaktadır. Yaygın kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

 

 • Motorlu taşıtlar
 • Fabrika makineleri
 • Beyaz eşyalar
 • Enerji santralleri
 • Fan ve pervane sistemleri
 • Orijinal ve yan sanayi parçalar
Rulman Çeliği Nedir?

Rulman çelikleri ile değişik standartlarda üretim yapılır. Bilyalı, oynak bilyalı, eğik bilyalı, omuzlu rulmanlar bulunur. Çeliklerimiz rulman üretimine uygundur.

Rulman çelikleri sert ve pürüzsüz yapısı sayesinde kolaylık sunmaktadır. Rulman imalatına uygun çelikler, makara ve çark üretiminde kullanılabilir. Endüstriyel amaçlar kapsamında boyutlandırma mümkündür. Aşınma direnci, otomatik sistemlerde verimlilik sunar. Bozulma riski minimuma çekilir. Taşlama operasyonu ile yüzey pürüzsüzlüğü artmaktadır.

Rulman Çeliği Fiyatları Ne Kadar?

Rulman çeliği fiyatı, müşterimizin malzemeyi kullanacağı alan ve dolayısıyla değişen mekanik şartlar sebebiyle farklılık göstermektedir. Fiyatlandırma aşamasında malzeme kimyasal yapısında bulunan alaşım element miktarına göre değişiklik göstereceğinden dolayı sizin isteklerinize uygun ürün hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Başlıca rulman çelik kaliteleri:

 • 100Cr6
 • 100CrMo7-3
 • 100CrMn6
 • 100CrMo7
 • 100CrMnSi6-4
 • SUJ 3
 • ­AISI 52100

Bizimle İletişime Geçin