Otomat
ÇelikleriOtomotiv endüstrisinde ve makine imalat sektöründe bağlantı elemanı olarak kullanılır. Otomat çeliklerinin başlıca özellikleri kolay işlenme ve dayanıklılıktır. Soğuk çekme olarak teslim edilen bu çelikleri; delme, kesme, raybalama, işlemlerine uygundur.

Otomat Çelikleri

11SMn30

1.0715

Otomat Çelikleri

11SMn37

1.0736

Otomat Çelikleri

11SMnPb30

1.0718

Otomat Çelikleri

11SMnPb37

1.0737

Otomat Çelikleri

35S20

1.0726

Otomat Çelikleri

Otomat çeliği kalite içeriğinde bulunan karbon, mangan, kükürt ve kurşun içeriklerine bağlı olarak kalite aralıklarıyla geniş seçenek sunar. Dünyanın önde gelen ham çelik üreticileri EN 683-4 standardında tanımlı kalitelerdeki otomat çeliklerinin sıcak hadde üretimini sağlarlar. EN 683-4 standardında farklı kullanım yerlerine ve taleplere göre farklı kalitelerde bulunur.

Manganez, kükürt ve kurşun yoğunluğu işlenebilirlik seviyesini belirler.  Bu çelikler, içerdikleri % karbon içeriğine göre ısıl işleme uygun olmayan düşük karbonlu, sementasyon işlemi görebilenler ve ıslah edilebilenler olarak 3 guruba ayrılmaktadır.

Otomat olarak adlandırılan bu çelikler, mekanik özelliklerini bir parlak çelik üretim prosesi olan soğuk çekilmiş olarak üretilmeleri sonucunda kazanmaktadır. Soğuk çekme sonrası mekanik özellikleri EN 10277 standardında tanımlanmıştır.

Firmamız üretim tesislerinde üretilen soğuk çekilmiş parlak çelik otomat çelikleri sipariş bazlı üretilerek veya stoklarımızdan teslim edilmektedir.

Üretimi

Yay çeliği üretimi, diğer çelik üretim prosesleri ile aynı şekilde çelik malzemenin ergitilmesiyle başlar. Ergitilen çelik malzemenin 2. metalurji prosesi uygulanarak uluslararası standartlara uygun kalitelerde alaşımlama süreci tamamlanır.

İkincil metalurji prosesi uygulanan çelik malzeme, kullanım alanına bağlı olarak sürekli döküm hatlarında uygun ebatlarda üretilir. Uygun ebatlarda üretimi gerçekleştirilen yay çeliği malzemeler, talep doğrultusunda sıcak haddelenmiş veya parlak çelik olarak üretilir.

Yay çeliği üretiminde uygun özelliklerin sağlanmasında sıcaklık önemlidir. Yüksek sıcaklıkta işlenen çelik sertleşir ve esneme oranı azalır. Bu sebeple yay formunda kullanılacak malzemelerin elastikiyeti düşük sıcaklıktaki prosesler ile sağlanabilir. Sarmal yapıdaki yaylar için çelik, uzun veya kısa ölçülerde üretilebilir. Ebatları ise kullanım yerine göre farklı işlevselliğe sahiptir ve bu doğrultuda üretilmektedir.

Yay formu verilecek olan çelik malzemelerin yarı ürünün yay hâline gelmesi, kolay şekillenebilme kabiliyeti gerektirir. Düşük sıcaklıkta taşlanmış ve tavlanmış malzemeler, görece yüksek sıcaklıkta ıslah edilebilir. Kalite, esnemenin gerektirdiği uygulanan kuvveti absorbe etme ve depolama seviyesi ile paraleldir. Yaylanma düzeyinin artması, yüzey sağlamlığıyla ilişkilidir. Sağlam ve kolay şekillenen yapıya ulaşmak esastır.

Özellikleri

Bu çeliklerin başlıca özellikleri kolay işlenme ve dayanıklılıktır. Soğuk çekme ile üretilen mukavemetli yüzeyin kolay ve zahmetsiz işlenmesi, kullanıcılara avantaj sunar. Ürünlerimiz zaman ve enerji tasarrufu sağlayabilir. Otomat çeliği, otomatik CNC tezgahlarında işlenmeye uygundur.

Soğuk çekme olarak teslim edilen bu çelikler; delme, kesme ve raybalama işlemlerine uygundur. Çelik uygulamalarında talaşların uzamadan kırılması, işleme performansı için çok önemlidir. İş parçasından çıkan talaşın yapısı, üretim verimliliğini belirler.

Otomat çelikleri yüksek talaş seviyesine sahiptir. Otomat çelikleri farklı düzeydeki milli torna tezgâhlarına uyum sağlar.

Avantajları

Bu çeliklerin avantajları uygun fiyat, hızlı işlenebilme ve uzun ömür şeklinde sıralanır. Ürünlerimiz seri üretimin yarı hammadde ihtiyacını düşük maliyetle karşılayabilir. İş hacmini yükseltirken masrafları dengelemek mümkün olur.

Otomat çelikleri her çeşit torna faaliyetine uygundur. Milli tornalarda kolay şekil alması avantajlıdır. Makineyi yormadan, bakım ihtiyacı oluşturmadan çabuk üretim sağlanabilir. İşlenebilirlik, kimyasal dirençle bütünleşir. Otomat çeliklerimiz yıpratıcı etkiler karşısında mukavemetlidir.

Uygulama Alanları ve Kullanım Alanları

Bu çeliklerin ilk kullanım alanı otomotivdir. Motorlu taşıt kullanımı yaygınlaşmıştır. Yedek parça üretiminde çabukluk ve kalite önemlidir. Otomat çelikleri, teknik ekipman üretiminde kullanılır.

Dişli, piston, şasi ve amortisör parçaları otomat çeliklerinden üretilebilir. Sanayi makinelerine ait parçalar yoğun sıcaklık ve baskı görür. Otomat çeliklerinin direnci, ideal performans sunar. Endüstriyel makine üreticileri sağlam çeliklerimizden yararlanır. 

İklim olaylarına dayanıklı çatılar, çelikle güçlendirilir. Ürün, çelik çatı sektöründe mukavemetiyle öne çıkar. Çeliklerimiz farklı işleve sahip yapı demirlerine dönüştürülebilir. Uygulama kolaylığı, işleme takımlarının yıpranmasını engeller.

Otomat Çeliği Nedir?

Otomat olarak adlandırılan bu çelikler; kolay işlenen, talaşlı uygulamalarda yüksek verimlilik sağlayan çelik malzemelerdir. Otomat işleme tezgahlarında işlenmesi ürüne adını verir. Ucuz yarı ham madde ihtiyacını karşılar, kolay işlenir, işçilik zamanı düşük ve verimli çelik tipleridir. Çoğunlukla otomotiv parçaları, bağlantı elemanları, hidrolik sistemlerde kullanılırlar.

Fiyatına göre maksimum performans sunar. İşçilik masrafını düşürür, ideal sürede iyi sonuçlar verir. Yaygın otomat çeliği kaliteleri şunlardır:

 • 9S20
 • 11SMn30
 • 11SMn37
 • 11SMnPb30
 • 11SMnPb37
 • 11SMnPb30
 • 10S20
 • 10SPb20
 • 15SMn13
 • 17SMn20
 • 35S20
 • 36SMn14
 • 36SMnPb14
 • 38SMn28
 • 38SMnPb28
 • 44SMn28
 • 44SMnpb28
 • 46S20
 • 46SMnPb20
 • SAE 12L14
 • SAE 1144
 • SAE 1117

Alaşımlardaki S % kükürtü, Mn % manganı, Pb % kurşunu ifade eder.

Hangi İşlemler Uygulanır?

Bu çelik türü, milli torna tezgâhında yapılabilecek işlemlere uygundur. Alın tornalama, boyuna tornalama, delme, işleme ve kesme yapılabilir. Revolver tezgâhlarındaki diş açma, raybalama, talaş kaldırma faaliyetleri kolay gerçekleşir.

Otomat çeliklerinde alaşımda bulunan Mn ve S elementleri, yapıda MnS bantları oluşturur. MnS yapısı kısa kırılgan talaş oluşumunu sağlar, özellikle delik delmede talaşların kısa olması, delikten talaşların uzaklaştırılması için çok önemlidir.

Farklı büyüklüğe sahip parçaların üretiminde bu çelikler kullanılır. İşlenme özelliği çok iyi ve kolay olan otomat kolaylığıyla pazar ihtiyaçları hızlı karşılanabilir. Çeliklerimiz rekabet hacmini ve kaliteyi artırır.

Fiyatları Ne Kadar?

Bu çeliklerin fiyatları kalite, ölçü ve yüzey çatlak kontrolü (EN 10277 yüzey sınıfları) uygulaması ile ilişkilidir. Kalınlık, belirleyici unsurlardandır. Ürünlerimiz parlak çelik soğuk çekme formunda, yuvarlak kesitli 6 mm ile 100 mm arasında, altı köşe kesitli (Anahtar ağzı, hegzagonal) 7 mm ile 85 mm arasında bulunmaktadır.

Karbon, kükürt, kurşun, mangan % seviyeleri, ürünlerin mukavemet özelliklerini belirler. İşleme kolaylığı veya maksimum sağlamlık talepleri öne çıkar.

11SMn30 Çelik Kullanım Alanları ve Kalite Standartları

Otomotiv endüstrisinde ve makine imalat sektöründe bağlantı elemanı olarak kullanılır.

Kalite Standart - EN ISO 683 - 2

Element

% Ağırlıkça

C

0,0-0,14

Mn

0,90-1,30

Si

0,00-0,05

P

0,00-0,11

S

0,27-0,33

Cr

Ni

11SMnPb37 Çelik Kullanım Alanları ve Kalite Standartları

Otomotiv endüstrisinde ve makine imalat sektöründe bağlantı elemanı olarak kullanılır.

Kalite Standart - EN ISO 683 - 4

Element

% Ağırlıkça

C

0,0-0,14

Mn

1,00-1,50

Si

0,00-0,05

P

0,00-0,11

S

0,34-0,4

Cr

Ni

35S20 Çelik Kullanım Alanları ve Kalite Standartları

Otomotiv endüstrisinde ve makine imalat sektöründe bağlantı elemanı olarak kullanılır.

Kalite Standart - EN ISO 683 - 4

Element

% Ağırlıkça

C

0,32-0,39

Mn

0,70-1,10

Si

0,00-0,40

P

0,000-0,060

S

0,15-0,25

Cr

Ni

Bizimle İletişime Geçin