Üretim / Hizmetler


Soğuk Çekme ÇeliklerEndüstri 4.0’a entegre kontinü soğuk çekme tesislerimizde hat üzerinde kesit ölçümü, çatlak kontrolü, doğrultma ve pah kırma operasyonları otomatik olarak gerçekleştirilmektedir.

Soğuk çekilmiş parlak çeliklerimizi kombine soğuk çekme tesislerimizde hem kangaldan hem de çubuktan müşterilerimizin ihtiyaçlarına tam cevap verecek şekilde üretmekteyiz.

Sahip olduğumuz modern soğuk çekme teknolojimiz üretimde önemli verimlilik artışı sağlarken, ürün kalitesinin de en üst seviyede olmasına imkân tanımaktadır.

SOĞUK ÇEKME KESİT ARALIĞI


Kesit Tipi


Kesit Toleransı


Kesit Aralığı

YUVARLAK 

EN 10278

h6- h7- h8*

6- 80 mm

h9

6- 80 mm

h10

6- 80 mm

h11

6- 80 mm

ALTI KÖŞE 

EN 10278

h11

7- 70 mm

h12

7- 70 mm

Türkiye’de ilk ve tek…Yüksek teknolojili kombine soğuk çekme tesislerimizde 50,00 mm kesite kadar kangaldan, 100,00 mm kesite kadar da çubuktan soğuk çekim üretim yapabilmekteyiz. Kangaldan çubuğa çekme, küçük ve orta boy profiller için en verimli çektirme yöntemidir. Özel boy üretimlerinde avantaj sağlayan filmaşin hammaddeden 55,00 mm çapa kadar üretim yapabilen Türkiye’de ilk ve tek üreticiyiz.

Üstün teknolojimiz, dünyanın şimdiye kadar kurulmuş en büyük kangaldan çubuğa çekme tesislerinden biri olan EJP 4B kombine çekme tesisi, hat üstü tahribatsız muayene (NDT) ekipmanı, pah kırma ve otomatik paketleme ekipmanı ile birlikte kurulu olarak, 80,00 mm’ye kadar tel çaplarından başlayarak hem kangaldan çubuğa hem de çubuktan çubuğa çekme kapasitesine sahiptir.

Soğuk Çekme Çelikler

Soğuk çekme çelikler, soğuk çekme prosesinde üretildiğinden prosesle aynı adı almaktadır.

Çubuk ya da kangal (filmaşin) hammaddeler kullanılarak üretilirler. Soğuk çekme çubuklar parlak çelik ürünler kategorisinde yer almaktadır. Transmisyon çelikleri ve otomat çelikleri, çelik parça üretiminde soğuk çekilmiş çubuk veya mil olarak kullanılmaktadır. Soğuk çekme prosesi ile üretilen çeliklerin mekanik özellikleri iyileştirilmiş olmaktadır. Diğer çelik kalitelerinde de gerekli şartlar sağlandığında soğuk çekme uygulanabilir.

Soğuk çekme, ısıl işlem uygulanmadan mekanik özelliklerin iyileştirilebildiği bir proses olarak tanımlanabilir. Soğuk çekme çelik malzemelerde sağlanabilecek mekanik özellikler çelik kalitelerine göre gruplanmış olarak EN 10277 standardında tanımlanmıştır.

Soğuk çekme çelik ürünlerde temiz yüzey ve hassas toleranslı üretim sağlandığı için işleme süreleri, maliyetleri, fireler ve kesici takım sarfiyatları düşüktür. Kabuk soyma çeliklere göre soğuk çekme prosesinde fire verilmemektedir.

Soğuk çekme çelikler, hassas toleranslı olarak EN 10278 (ISO 286-2) standardında tanımlı toleranslarda üretilebilmektedir. Düşük karbonlu ve yuvarlak kesitli çelikler h9 toleransında üretilebilirken yüksek karbonlu ve alaşımlı çelikler h11 toleransında üretilebilir. Diğer kesit tipleri altı köşe (hexagonal); kare ve lama kesitli malzemeler h11 ve h12 toleranslarında üretilebilir.

Kabuk soyma prosesi sadece yuvarlak ürünlerin üretiminde kullanılabilir. Ancak soğuk çekme prosesi ile yuvarlak, altı köşe, kare ve lama kesitli parlak çelik ürünler elde edilebilir.

Üretimi

Soğuk çekilmiş çeliklerin üretiminde kullanılan sıcak haddelenmiş çubuk veya kangal (filmaşin), hammadde kumlama operasyonları ile soğuk çekime uygun yüzey sağlandıktan sonra ürünün istenen kesit ölçülerine getirilmesi için uygun kalıptan (mühre) geçirilir. İstenen kesitte üretilen çelik miller istenen boylarda kesilerek (ebatlanarak) hassas doğrusallık için doğrultulur. Doğrultulan çubuklarda tek veya çift taraflı pah istekleri karşılanır, yüzey ve iç hata kontrolleri sağlanır.

Üretim hatlarımızda kangaldan ve çubuktan soğuk çekme çelik üretimi, uluslararası standartlarda gerçekleştirilir. Standart soğuk çekme çelik ürünlere istenmesi durumunda yüzey ve iç hata kontrolleri için otomatik Eddy Current, yüzey çatlak, ultrasonik iç hata kontrol teknolojileri %100 tüm çubuklara uygulanmaktadır.

Sıcak hammaddede verilen iç hata garantisi, soğuk çekme prosesinde bozulmadan devam etmektedir.

Özellikleri

Soğuk çekilmiş çelikler hassas kesit toleransı (EN 10278 veya ISO 286-2), doğrusallık, ovalite ve iyi yüzey kalitesi ile günümüz modern işleme teknolojisine sahip yüksek performans üretimlere olanak sağlar. Soğuk çekme prosesi ile ürünün uzunluğu artar. Kesit kalınlığı düşer. Soğuk çekim bir şekillendirme metodudur.

Uzayıp incelen çubukların mekanik nitelikleri değişir. Soğuk çekme prosesi ile elde edilen çelik çubuklarda sıcak hadde ürüne göre akma ve çekme mukavemetleri artarken soğuk deformasyon sebebi ile % uzama azalır. Daha hassas toleranslı ürün elde edilmek istendiğinde taşlama prosesi uygulanır.

Kullanım Alanları

Talaşlı imalat gerçekleştiren tüm faaliyet alanlarında kullanılan bu çelikler; sıcak hadde malzemelerin yüzeyindeki tufal ve kirlilikler kumlama ile temizlenerek üretildiklerinden kolay işlenme sağlar. Kumlama, çelik bilyaların basınçlı şekilde sıcak hadde çelik yüzeyine püskürtülmesidir.

Kaba yüzeyi kalkan malzeme, çekim tezgâhına girer. Makineleri zorlamadan, bütçe dostu maliyetle işlem yapılabilir. Yedek parça ve endüstriyel makine üretiminde soğuk çekilmiş çelik yaygın olarak kullanılır. Yaygın kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

  • Otomotiv ve otomotiv yan sanayisi
  • Beyaz eşya yan sanayisi
  • Bağlantı elemanları üretimi
  • Savunma sanayisi
  • Motor ve dişli sistemleri üretimi
  • Pnömatik sistemler
  • İnşaat sektörü
  • Enerji sektörü
  • Tarım sektörü
Nedir?
Soğuk çekme çelik çubuk üretim prosesi oda sıcaklığında gerçekleştiğinden “soğuk” olarak adlandırılmaktadır. Bu prosesde herhangi bir ısıl kaynak kullanılmamaktadır. “Soğuk çekilmiş çelikler nedir?” sorusu, üretim aşamalarıyla cevaplanabilir. Soğuk Çekme, sıcak haddelenmiş çubuk veya kangal hammaddenin kalıp (mühre) yardımı ile kesitinin düşürülmesidir. Amaç; hassas toleransta, yüzey kalitesi iyileştirilmiş ürünler elde etmektir. Sıcak haddelemede oluşabilen ovalite, kesit şekil bozuklukları (fitil) ve yüzey pürüzlülüğü soğuk çekmeyle giderilir.
Avantajları Nelerdir?

Soğuk çekilmiş malzemeler eğilip bükülmeye dirençlidir. Soğuk çekme çelikler talaşlı imalat ile çelik parça üretilen her sektör için uygundur.

Hassas toleransta üretilen çubukların işlemesinde az talaş çıkması az fire anlamı taşımaktadır. Düşük talaş; aynı zamanda işleme sürelerinin azalması, kısa zamanda üretim, enerji maliyetlerinin düşmesi ve kesici takım ömürlerinin uzamasını beraberinde getirmektedir.

Soğuk çekme çelik çubuklara üretim sırasında uygulanan yüzey çatlak kontrol ve iç hata kontrolleri ile standartta tanımlı hata sınıfları çerçevesinde hatasız çelik parça üretim garantisi de verilebilmektedir.

Kullanım alanına göre farklı şekillerde üretilebilirler. Soğuk çekme çelikler yuvarlak, lama, kare ve altıgen formlarda üretilebilir. Soğuk çekme, sıcak haddelemeyi izleyen bir adımdır.

Ölçü Aralıkları Nedir?
Bu çeliklerin ölçüleri, formlarına göre değişkenlik göstermektedir. Kesit aralığı yuvarlak çubuklar için 6 mm ile 100 mm arasında iken altı köşe (Hexagonal) kesitliler için 7 mm ile 85 mm arasındadır. Üretilebilir boy ölçüsü 2500 mm ile 7500 mm aralığında, istenen tolerans aralıklarında üretilebilmektedir. Kalın, orta, ince kesitli soğuk çekme makinaları ve modelleri mevcuttur.
Fiyatları Ne Kadar?
Soğuk çekilmiş çelikler, fiyat seçenekleriyle birçok talebi karşılayabilir. Soğuk çekme çelik fiyatları geniş bütçe aralığına hitap eder. Kalite, kesit, uzunluk ve ağırlık, fiyatta belirleyicidir. Alaşım içeriği ve üretim standartları önemlidir. Bütçenize uygun soğuk çekme çelik fiyatlarından yararlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin