Üretim / Hizmetler


Sıcak Haddelenmiş Çelikler
Dünyanın önde gelen çelik üreticilerinden tedarik ettiğimiz sıcak haddelenmiş çubukları değişik kesitlerde geniş bir ölçü aralığı ile müşterilerimizin kullanımına sunmaktayız.

Ürünlerimizi birçok farklı uluslararası standarda göre tedarik etmekteyiz. Kalite bazında ve kullanım alanlarına göre siz değerli müşterilerimize ulaştırıyoruz.

SICAK HADDE KESİT ARALIĞI


Kesit Tipi


Kesit Toleransı


Kesit Aralığı

YUVARLAK 

DIN 1013 / EN 10060

15- 300 mm

DÖVME

According to specification

250- 1000 mm

KARE 

DIN 1014/ EN 10059

20- 300 mm

ALTI KÖŞE 

DIN 1015 / EN 10061

13,5- 62,5 mm

 

DIN 1017 / EN 10058

50x6- 140x50 mm

LAMA 

DIN 4620

50x6- 140x50 mm

DIN 59145

50x6- 140x50 mm

DIN 59146

50x6- 140x50 mm

PLATİN 

DIN 59200

150x30- 380x130 mm

KANGAL- FİLMAŞİN 

DIN 59110

5-47 mm

İNGOT 

 

≤350x350

Ürünlerimiz kargo hasarlarını sıfıra indirmek amacı ile kurduğumuz tam otomatik makine parkımız ile farklı taşıma şekillerine uygun olarak paketlenmektedir.

Sıcak Haddelenmiş Çelik

Sıcak haddeleme, yüksek sıcaklıkta uygulanan bir şekillendirme prosesidir. Kaliteye bağlı olarak haddeleme sıcaklığına kadar tavlanan çelikler farklı haddeleme prosesleri ile istenilen forma getirilir. Bu işlemler uygulanarak elde edilen çeliklere ise sıcak haddelenmiş çelikler adı verilmektedir. Bunun yanı sıra sıcak haddeleme prosesi uygulanarak farklı kesit tiplerin (kare, lama, altıköşe, yuvarlak) çubuk formuna getirilen çeliğe uygulanan tahribatsız muayene işlemleri ile tamamlama sınıflarına göre gruplandırılırlar. İç ve yüzey hata kontrolleri, sınıflandırmanın oluşmasında etkilidir. Bu gruplandırma, ürünün talaşlı imalat ve dövme gibi proseslerde kullanımı için ayırt edicidir.

Aynı zamanda sıcak haddeleme prosesi ile farklı kesit tiplerinde, (kare, lama, altıköşe, yuvarlak) literatürdeki adı ile filmaşin (Kangal), sektör tanımlaması ile kangal adı verilen sarmal formdaki sıcak haddelenmiş ürünler üretilebilmektedir.

Uluslararası standartlarda yer alan kalite sınıfları dikkate alındığında ürünün kullanım alanına bağlı olarak sıcak haddelenmiş çubuklara ıslah, yumuşatma, gerilim giderme, soğuk kesilebilirlik tavı (SKT) , küreselleştirme tavı, normalize gibi ısıl işlemler uygulanabilir. Isıl işlem ile yüksek sıcaklık uygulamaları, ürünün mekanik özelliklerini iyileştirir.

Sıcak Haddelenmiş Çelik Üretimi

Sıcak haddelenmiş çubuk, sürekli döküm kütüklerinin veya ingotların tav fırınlarında haddeleme sıcaklıklarına kadar tavlanması ile ve akabinde haddeleme prosesi ile çeşitli formlara getirilmesi işlemidir. Sıcak haddeleme esnasında kullanılan kalıplar ile altıköşe, lama, kare ve yuvarlak formlarda hem çubuk hem de sarmal yapıda filmaşin (kangal) üretilebilmektedir. Sıcak haddeleme ile şekillendirilen çelikler üretim kabiliyetine bağlı olarak farklı kesit ölçü aralıklarında uluslararası boyut toleransları dikkate alınarak üretilebilirler. Sıcak haddelenmiş ürün, haddeleme prosesi sonucunda yeni ölçü aralıkları kazanarak birçok alanda kullanılabilir. Uygulama yeniden kristalleştirme sıcaklığının üzerinde yapılır. Yaklaşık 900 dereceyi aşan ortamda çeliğin kimyasal ve fiziksel değişimi gözlenir. Ürün, şekillendirme sonrasında katılaşırken mukavemet kazanır.

Sıcak Haddelenmiş Çelik Özellikleri

Sıcak haddelenmiş çubuk çelikler, farklı kesit tiplerinde (kare, lama, altı köşe, yuvarlak) hassas boyut toleransları gerektirmeyen proseslerde tercih edilir. Haddelenmiş ürünlere uygulanan tufal temizliği, kumlama ve doğrultma işlemlerinin kontrollü ve standartlara uygun gerçekleştirilmesi sonrası kullanım avantajı sağlar.

Çelik malzemeler soğurken dayanıklılık kazanır. Sıcak haddeleme sonunda malzeme yüzeyinde tufal oluşumu meydana gelmektedir.

Sıcak haddelenmiş ürünler hammadde olarak kullanılmaktadır. Boyut toleranslarının hassasiyetine ve beklenen mekanik özelliklere bağlı olarak farklı proseslerde hammadde olarak yerini alır. Aynı zamanda sıcak haddelenmiş ürünlerin kaba boyut toleranslarının tufal kaplı yüzeyinin iyileştirilmesi kabuk soyma, soğuk çekme, taşlama ve parlatma prosesleri ile iyileştirilebilmektedir. Tamamlama hatlarında uygulanan yüzey çatlak kontrolü ve iç hata kontrolü, sıcak haddelenmiş ürünlere artı değer katmaktadır.

Sıcak Haddelenmiş Çelik Kullanım Alanları

Sıcak haddelenmiş çelikler, geniş sektör gruplarında hammadde olarak kullanılmaktadır. Sıcak haddelenmiş ürünler makine parçaları ve ekipmanların üretiminde başlıca seçenektir.

Elektrik santrallerinde, zirai makinelerde, gemi parçalarının üretiminde tercih edilmektedir. Dış etkenlere mukavemetli askeri ekipman üretiminin birincil seçeneğidir. Yaygın kullanım alanları aşağıdaki gibidir;

 • Otomotiv sektörü
 • Beyaz eşya imalatı
 • Endüstriyel makine imalatı
 • Sıcak ve soğuk dövme sektörü
 • Motor ve dişli sistemleri üretimi
 • Bağlantı elemanları üretimi
 • Hidrolik ve pnömatik sistemler
 • Gemi imalatı sanayii
 • Savunma sanayii
 • İnşaat sektörü
 • Enerji sektörü
 • Tarım sektörü
Sıcak Haddelenmiş Çelik Nedir?

Sıcak haddelenmiş çelik, yüksek sıcaklıkta sıvı çelikten elde edilen yarı mamullerden (kütük, blum, slab, ingot) şekillendirilen çelik hammaddedir. Haddelenmiş çelik, farklı mukavemet özellikleriyle birçok alanda kullanılabilir. Sıcak haddelemeden sonra hammadde olarak üretilen sıcak haddelenmiş altıköşe, kare, lama ve yuvarlak kesit tipinde kangal ve çubuk malzemelere soğuk haddeleme prosesi uygulanarak ölçü tolerans hassasiyeti ve yüzey kalitesi kazandırılabilmektedir. Aynı zamanda soğuk haddeleme ile malzemenin mekanik özellikleri de artırılmaktadır. Sıcak haddelenmiş çubuk formunda yuvarlak malzemelere soğuk çekme prosesinin yanı sıra kabuk soyma ve taşlama prosesleri de kullanım amacına bağlı olarak uygulanabilmektedir.

Malzeme, sıcak haddeleme prosesi öncesi tav fırınlarında haddeleme sıcaklığına kadar tavlanır. Kristalleşme sıcaklığının üzerinde yapılan bu uygulama malzemede deformasyon oluşturur. Sıcak haddeleme prosesinde uygulanan yüksek sıcaklık, çeliğe tokluk kazandırır. Sağlam ve istenilen forma ulaşmış kangal ve çubuk hammaddeler birçok alanda kullanılmaktadır.

Sıcak Haddelenmiş Çelik Ölçü Aralıkları Nedir?

Haddellenmiş kangal ve çubuklar; farklı ağırlık, kesit tipi ve çap ölçülerinde üretilebilirler. Kangal malzemeler, kesit tipine bağlı olarak değişmekle birlikte yuvarlak kesitli olan kangallarda minimum 10 mm çapına sahip olup daha ince kesit ölçüleri tel olarak adlandırılmaktadır. Sıcak haddelenmiş çubuk malzemelerde minimum 15 mm, maksimum 300 mm çapında üretim sağlanabilmektedir. Geniş kesit aralığı, ürünün haddelemede kolay şekillenmesiyle sağlanmaktadır. Boy uzunlukları 3 metre ile 12 metre aralığında olan sıcak haddelenmiş çelikler, istenen boy ve adetlerde kesilerek teslim edilebilir.

Kangal malzemelerin ağırlığı, üretiminde kullanılan kütük malzemeye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak çubuk malzemelerde müşteri talepleri doğrultusunda paket ağırlıkları belirlenebilmektedir.

Sıcak Haddelenmiş Çelik Avantajları Nelerdir?
Sıcak haddelenmiş çubuk çelikler geniş kullanım alanına sahiptir. Yüksek veya düşük alaşım uygulamaları ile sıcak haddelenmiş formda farklı talepleri karşılar. Sertlik ve mukavemet düzeyi değişkendir. Sıcak haddelenmiş çelikler talaşlı imalat ve dövmeye uygun olarak kullanım alanlarına göre farklılık gösterir. Sıcak haddelenmiş çeliklerde, kaliteye bağlı olarak uygun mekanik özellikleri sağlamak mümkündür. Aynı mekanik özellikler farklı kaliteler ve ölçülerde gözlemlenebilir. Sıcak haddelenmiş ürünün kullanılacağı çalışma ortamı ve sıcak haddelenmiş ürüne uygulanacak prosesler doğrultusunda sipariş aşamasında belirlenmelidir.
Sıcak Haddelenmiş Çelik Fiyatları Ne Kadar?
Sıcak haddelenmiş çelik fiyatları, kesit tipi ve kimyasal kompozisyonda yer alan alaşım oranları ile değişkendir. Hassas kesimlerle birçok talebe uygun seçenekler hazırlanabilir. Haddelenmiş çelik fiyatları, sıcak haddeleme işlemi sonrasında uygulanan ilave proseslerle de değişkenlik kazanmaktadır. Alaşım özellikleri kalitede belirleyici olduğundan dolayı fiyatı etkiler. Değişik ölçü, kalite, fiyat aralığına sahip ürünleri firmamızdan edinebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin